۶ کالای پرطرفدار که بین ایران و روسیه مبادله می شود

روسیه و ایران در پی افزایش مشارکت‌های اقتصادی و تجاری هستند.

به گزارش مرز اقتصاد و به نقل از پول نیوز، تقریبا ۸۰ درصد تجارت بین ایران و روسیه را محصولات کشاورزی نظیر غلات و دانه‌های روغنی، سبزیجات، میوه جات، خشکبار و آجیل تشکیل می‌دهد.

یکی از عوامل کلیدی افزایش مبادلات تجاری تهران و مسکو، توافق موقت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا بود که از ۲۷ اکتبر ۲۰۱۹ لازم الاجرا شد و ایران در انتظار تحقق تجارت آزاد با این اتحادیه اقتصادی به منظور گسترش همکاری‌های تجاری با کشور‌های هم سود است.

هم مسکو و هم تهران دلایل بسیاری برای ادغام بیشتر ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا را دارند. برای ایران، این فرصت شامل دسترسی گسترده‌تر به بازار‌های اوراسیا و اروپا را فراهم می‌کند. همچنین دسترسی کشور‌های عضو اتحادیه اوراسیا به خلیج فارس و دریای مدیترانه را افزایش می‌دهد.

مسکو امضای توافقنامه تجارت آزاد با ایران را گامی حیاتی برای ورود ایران به اتحادیه می‌داند. البته روسیه از بابت احتمال توافق ایران با غرب بر سر موضوع هسته‌ای نیز نگرانی‌هایی دارد، زیرا در این شرایط سیاست ایران درخصوص غرب دستخوش تغییراتی خواهد شد و این منافع روسیه در غرب آسیا را تامین نمی‌کند. به همین دلیل، روسیه در پی تسریع ادغام ایران در نهاد‌های منطقه‌ای اوراسیا است. ورود ایران به اوراسیا یک موقعیت برد-برد برای مسکو و تهران است. به این ترتیب موقعیت ژئواکونومیک و ژئوپلیتیک روسیه در خاورمیانه مستحکم شده و ایران با روسیه و اروپا ارتباط ریلی خواهد داشت و نفوذ مسکو در منطقه عمیق‌تر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *