به گزارش مرز اقتصاد و به نقل از خبرگزاری ایرنا

یک شرکت دانش بنیان ایرانی فعال در حوزه ساخت و تأمین تجهیزات آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و صنعتی نفت و گاز، دستگاه تضمین جریان را به منظور شبیه‌سازی شرایط انتقال سیال در درون چاه و خطوط انتقال و اندازه‌گیری میزان رسوب ذرات جامد تولید کرد.

شرکت به‌اندیشان بهره‌ور سنجش با به کارگیری تجارب متخصصان خود در حوزه‌های مختلف مهندسی، اقدام به طراحی و ساخت دستگاه‌های مورد نیاز در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و آموزشی کرد.

در این شرکت حدود ۱۵ نیرو به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حال فعالیت هستند و تمام فرآیندهای چرخه عمر محصولات از ایده تا محصول توسط متخصصان این شرکت انجام می‌شود.

دستگاه تضمین جریان محصول دانش‌بنیان شرکت به اندیشان بهره ور سنجش که روز گذشته در یازدهمین نمایشگاه ایران‌ساخت رونمایی شد، شامل سیستم تضمین جریان، پمپ تزریق، سیلندر انتقال، کنترل کننده فشار انتهایی سیستم و سیستم خنک کننده است.

حسن سلیمی جوقی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان به‌اندیشان بهره‌ور سنجش با بیان اینکه ماکزیمم فشار کاری و سرعت دوران این دستگاه به ترتیب برابر ۱۰ هزار پام و ۶ هزار rpm است، گفت : بسته به شرایط شبیه سازی این دستگاه قادر است که در دو حالت سکون و در جریان آزمایش را انجام دهد.

وی با بیان اینکه دستگاه‌ مشابه خارجی این محصول صرفا جهت ارائه خدمات بوده و قابل فروش نبوده است، تصریح کرد: به نوعی می‌توان گفت ما اولین تولیدکننده در جهان هستیم که به تولید انبوه این دستگاه اقدام کرده ایم.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان به اندیشان بهره ور سنجش ادامه داد: اساس کار این سیستم مبتنی بر جریان تایلرکوئتی است؛ به این صورت که در مرکز یک ظرف استوانه‌ای ثابت، یک شفت دوار قرار دارد که می‌توان سرعت چرخش آن را تنظیم کرد.

سلیمی جوقی ظرفیت تولید این محصول را ۲۰ دستگاه در سال اعلام کرد و افزود: این سیستم توانایی شبیه‌سازی آزمایشگاهی فشارهای بالا تا حداکثر۱۰ هزار پام و دمای حداکثر ۱۵۰ درجه سانتیگراد را دارا است و اساس شبیه‌سازی شرایط چاه به وسیله این سیستم تنظیم سرعت گردش شفت به گونه‌ای است که تنش برشی روی دیواره ظرف معادل تنش برشی ناشی از دبی جریانی خاص درون چاه روی دیواره داخلی است.

وی گفت: این شفت حکم یک پمپ را دارد که انرژی لازم را جهت حرکت سیالی که در فضای آنالوس ظرف قرار دارد، ایجاد می‌کند. در حالت سکون به حجمی معادل cc۱۵۰ نمونه نفت و برای حالت جریانی cc ۹۰۰ نمونه نفت، نیازمند است.

این فناور خاطرنشان کرد: این سیستم در دو حالت بسته و جریانی که با توجه به هدف آزمایش که رسوب دادن واکس یا آسفالتین باشد و یا میزان آسفالتین از مقدار خاصی کمتر باشد، انتخاب می‌شود.

 یازدهمین نمایشگاه تجهیزات، مواد آزمایشگاهی و تست و آزمون پیشرفته ایران‌ساخت روز گذشته با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور گشایش یافت.

این نمایشگاه که میزبان شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و هیات‌هایی از کشورهای خارجی است تا ۱۵ دی ۱۴۰۲ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *