به گزارش افق امروزو به نقل از خبرگزاری ایرنا

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با بیان اینکه روند تخفیف ایران به چین در فروش نفت در سال گذشته کاهشی بوده است، گفت: خبرسازی‌ها تاثیری در فروش نفت ایران ندارد و با توجه به تحریم‌ها، الان صادرات نفت کشورمان در شرایط حداکثری قرار دارد.

 خبرگزاری رویترز روز گذشته مدعی شد: «ایران ارسال محموله های نفتی به چین را متوقف کرد؛ زیرا تهران قیمت‌های بالاتری را از مشتری اصلی خود می‌خواهد و عرضه نفت ارزان را برای بزرگترین واردکننده نفت خام در جهان کاهش داده است.»

ادعای رویترز در حالی مطرح شد که به گفته موسسه کپلر، صادرات نفت ایران به چین در ماه گذشته (دسامبر) را ۱.۲ میلیون بشکه در روز رسیده و حتی ایران توانست فروش نفت خود را در ماه نوامبر به ۱.۵ میلیون بشکه نفت در روز برساند.

پس از کرونا ظرفیت پالایشی چین افزایش یافته است، به طوری که در برخی ماه‌ها بیش از ۱۲ میلیون بشکه نفت وارد کرده که نفت ایران هم ۱۰ درصد ظرفیت واردات این کشور را تشکیل می‌دهد.

توقف فروش نفت ایران به چین صحت ندارد/ صادرات نفت در شرایط حداکثری

جواد اوجی، وزیر نفت نیز بارها از افزایش تولید نفت ایران تا ۳.۴ میلیون بشکه نفتی خبر داده بود و طبق گزارش بلومبرگ هم ۹۱ درصد از نفت ایران هم به چین فروخته می‌شود.

توقف فروش نفت ایران به چین صحت ندارد/ صادرات نفت در شرایط حداکثری

مجیدرضا حریری، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: روند تخفیف ایران به چین در سال گذشته کاهشی بوده و با توجه به شرایط تحریمی و منافع کشور، این تخفیفات جزو اسرار است.

وی گفت: این خبرسازی‌ها تاثیری در فروش نفت ایران ندارد و با توجه به فروش به ایران از سوی آمریکا تحریم است، اما الان هم در شرایط فروش حداکثری نفت هستیم.

علی رضا ستوده، کارشناس انرژی نیز معتقد است با توجه به افزایش ظرفیت پالایشی چین و همچنین افزایش تولید نفت ایران، اخبار مبنی بر توقف صادرات صحت ندارد و ادعایی بیش نیست.

وی تاکید کرد: رویترز اقدام به خبرسازی کرده تا با این کار هم باعث ایجاد جو روانی در داخل ایران شود و هم با توجه با واکنش‌های مسئولین نسبت به این خبر، اطلاعات خود را نسبت به فروش نفت ایران وسیع و دقیق‌تر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *