به گزارش مرز اقتصاد و به نقل از خبر آنلاین

 بازار سنتی رشت شامل میدان بزرگ، میدان کوچک، چهارسوق‌ها و کاروانسراها است و از دیدنی های رشت به حساب می‌آید. معماری کاروانسراها و طاقی‌های موجود در بازار رشت از جذابیت‌های این بازار دوست‌داشتنی هستند. انواع خوراکی‌های محلی تازه در بازار به فروش می‌رسند و بوی ماهی و انواع سبزیجات بومی در فضای آن پیچیده است. در گشت‌وگذار در این بازار رنگارنگ همراه ما باشید.

معرفی بازار بزرگ رشت‌

در گوشه‌وکنار بازار رشت می‌توان جلوه‌های گوناگونی از زیبایی‌های فرهنگ بومی مردم گیلان را یافت که به نوبه خود بسیار زیبا و جذاب است. این بازار از بخش‌های گوناگونی نظیر کاروانسراها، طاقی‌ها و… تشکیل می‌شود. در بافت ۲۴ هکتاری بازار رشت، ۱۴ کاروانسرا وجود دارند که توسط راسته‌های مختلف به هم مرتبط هستند. این کاروانسراها در دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی به‌عنوان کانون‌های بازرگانی ساخته شدند.

بازار بزرگ رشت، بزرگ‌ترین بازار بی‌سقف ایران

خرید از بازار بزرگ رشت با مشکلات عبوری روبه‌رو است؛ اما از جذاب‌ترین دیدنی های استان گیلان و جالب‌ترین تجربه‌های سفر به رشت محسوب می‌شود. در میان تنوع اجناس بازار رشت، از محصولات کشاورزی گرفته تا انواع ماهی و خوراکی‌های خوشمزه، خریدی هیجان‌انگیز انتظار شما را می‌کشد. همچنین در کنار خرید، لذت بازدید از کاروانسراهای قدیمی رشت و طاقی‌های بزرگ و کوچک آن را نباید فراموش کرد.

بازار بزرگ رشت‌ کجاست؟

بازار بزرگ رشت‌ در میدان شهرداری، خیابان امام خمینی قرار دارد. برای دسترسی می‌توانید از خودروی شخصی و تاکسی استفاده کنید. البته شلوغی منطقه را، به‌خصوص در ایام تعطیلات، در نظر داشته باشید

بازار بزرگ رشت، بزرگ‌ترین بازار بی‌سقف ایران

بخش‌های بازار بزرگ رشت‌

بازار بزرگ رشت از بخش‌های زیادی تشکیل شده است که در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

طاقی بزرگ: این کاروانسرا در سال ۱۳۲۱ هجری قمری ساخته شده است و در ضلع جنوبی کاروانسرای طاقی کوچک و راسته دوم زرگرها، ضلع غربی سرای قیصریه فخر و ضلع شرقی راسته پلاستیک فروش‌ها قرار دارد.

طاقی کوچک: این کاروانسرا در ضلع شمالی بازار رشت، جنب مسجد حاج مجتهد قرار دارد و از طریق دالان جنوبی و شرقی به کاروانسرای طاقی بزرگ و راسته گونی‌فروشان و کاروانسرای ملک مرتبط است. همچنین از طریق دالان شمالی، طاقی کوچک به مسجد حاج مجتهد خیابان شریعتی راه دارد.

بازار بزرگ رشت، بزرگ‌ترین بازار بی‌سقف ایران

طاقی سعادت: طاقی سعادت در محدوده میدان بزرگ واقع شده است و در بافت بازار درون‌شهری نقش مهمی دارد. قدمت طاقی سعادت به دوره قاجاریه می‌رسد و در گذشته یکی از قطب‌های تجاری مهم محسوب می‌شد.

کاروانسرای محتشم:‌ کاروانسرای محتشم همانند دیگر کاروانسراها در سال ۱۳۰۰ ساخته شده است و در ضلع شمال غربی، آن کاروانسرای گلشن و ضلع غربی آن، بازارچه عطاران قرار دارد.

بازار بزرگ رشت، بزرگ‌ترین بازار بی‌سقف ایران

کاروانسرای چینی‌چیان: کاروانسرای چینی‌چیان نیز در قسمت شمال غرب بازار رشت نزدیک چهار سوق قرار دارد و در قسمت شرق، با سرای حاجی حسن خان و از غرب۷ بعد از راسته حلبی‌سازها، با سرای سعادت همجوار است. این بنا در سال ۱۳۰۸ توسط برادران چینی‌چیان ساخته شده است.

کاروانسرای ملک: کاروانسرای ملک دارای بافت بازار درون‌شهری است و در دوران قاجاریه ساخته شده است. این کاروانسرا برای صادرات برنج به روسیه و ابریشم به کاشان و یزد مورد استفاده قرار می‌گرفت.

خرید در بازار بزرگ رشت‌

در بازار بزرگ رشت بوها و رنگ‌ها در هم آمیخته‌اند و هر گردشگری از گوشه‌وکنار ایران و اطراف رشت را به خود جذب می‌کنند. انواع و اقسام مواد خوراکی محلی را می‌توان در بازار مشاهده کرد، از سبزیجات گرفته تا ماهی و زیتون. همچنین رستوران‌ها و دکه‌های متعدد در سراسر بازار در حال فروش خوراکی‌های خوشمزه‌ای نظیر کلوچه فومن، رشته خشکار و باقالی تازه هستند. اگر علاقه‌ای به خرید خوراکی ندارید و اهل خرید صنایع دستی هستید، این بازار گزینه‌هایی برای شما نیز دارد. 

بازار بزرگ رشت، بزرگ‌ترین بازار بی‌سقف ایران

ساعات کار بازار بزرگ رشت‌

به گزارش وب گاه گردشگری کجارو، بازار بزرگ رشت کار خود را از ساعت ۸ صبح آغاز می‌کند و مغازه‌های آن تا ساعت ۸ تا ۱۰ شب فعال هستند. برخی از مغازه‌ها نیز تا ساعت ۱۲ شب کار می‌کنند. البته روزهای جمعه ممکن است مغازه‌ها دیرتر کار خود را آغاز کنند. 

بازار بزرگ رشت، بزرگ‌ترین بازار بی‌سقف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *