کریستوفر نولان با دریافت جایزه بهترین کارگردانی گلدن‌گلاب ۲۰۲۴، علاوه بر اینکه برای نخستین‌بار موفق به دریافت این جایزه می‌شود اما در گامی بلندتر، خود را نزدیک‌تر از دیگر رقبای قدرتمندی چون «مارتین اسکورسیزی» برای افتخارآفرینی در اسکار امسال می‌بیند.

به گزارش مرز اقتصاد و به نقل از خبرگزاری ایرنا

درخشش آخرین ساخته کریستوفر نولان در گلدن‌گلاب هشتادویکم، پیامی صریح به دیگر رقبای اسکاری این فیلم علی‌الخصوص قاتلان ماه گل است. گلدن‌گلاب که از آن با عنوان مقدمه‌ای برای اسکار نام برده می‌شود، برای نخستین‌بار، جایزه بهترین کارگردانی ۲۰۲۴ خود را در حضور مارتی بزرگ، به نولانی داد که یک فصل جوایز خوب را پشت سر گذاشته است.

اوپنهایمر موفق شد تا با تکیه بر محتوای خود، از دوقطبی تابستان که با باربی به راه افتاده بود، فاصله گرفته و فصل جوایز، این امکان را برای این فیلم فراهم کرد تا این اثر در کنار رقبای حرفه‌ای‌تری چون بیچارگان و قاتلان ماه گل قرار بگیرد. حالا اما یک دو قطبی میان اوپنهایمر با قاتلان ماه گل به وجود آمده و سینمادوستان، اخبار فصل جوایز را رصد کردند تا شاهد تقسیم جوایز میان این دو فیلم و البته کارهای شاخصی چون جاماندگان، بیچارگان، منطقه موردعلاقه، آناتومی یک سقوط و زندگی‌های گذشته باشند.

نولان برای اسکار ۲۰۲۴ شمشیر کشید

در این میان اما اوپنهایمر، با فاصله از دیگر رقبای خود پیشی گرفته و توانسته با نزدیک به ۱۰۰ جایزه، در صدر پرافتخارترین فیلم فصل جوایز بنشیند. راندمانی که می‌تواند با اسکار کامل شده و کلکسیون جوایز این بیوگرافی را پربارتر کند. قاتلان ماه گل اما یک‌سوم فیلم نولان جایزه گرفته و زمان طولانی فیلم در کنار ریتم کند داستان، انتقادهای بسیاری را به این فیلم وارد آورده است. در این میان فیلم جاماندگان الکساندر پین، بیش از انتظار ظاهر شده و توانسته پس از اوپنهایمر، بیشترین افتخار فصل جوایز را از آن خود کند.

حالا دیگر نولان، نزدیک‌تر از هر کارگردان دیگری برای دریافت دومین اسکار خود پس از ۱۰ سال است

این عدد و ارقام برای حدود ۱۱ هزار داور آکادمی، معانی خاصی دارد. داورانی که عمده آنها در دوقطبی تابستان، به نفع اوپنهایمر نقد نوشتند و اکنون در راند پایانی فصل جوایز، چشمشان به انتخاب‌های جشنواره‌ها و جوایز موردوثوق خود است تا رای نهایی خود را انتخاب کنند. قطعا صدرنشینی اوپنهایمر در گلدن‌گلاب امسال، تاثیر بسزایی بر روی آرای مخالفان این فیلم خواهد گذاشت و سبب جذب آرای خاکستری جمعی از داوران آکادمی خواهد شد.

حالا دیگر نولان، نزدیک‌تر از هر کارگردان دیگری برای دریافت دومین اسکار خود پس از ۱۰ سال است. این مختصات بیش از آن‌که طرفداران نابغه سینمایی را خوشحال کند، طرفداران اسکورسیزی را ناراحت می‌کند که فیلم‌های اخیرش، هیچ توفیقی در اسکار نداشته است علی‌الخصوص آن‌که قاتلان ماه گل، شاید آخرین فیلم کارگردان ۸۱ ساله و محبوب سینمای جهان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *