بررسی وضعیت سطح پوشش برف کشور در هفته دوم دی در هم‌سنجی با پارسال، نشان‌دهنده کاهش بیش از ۷۵ درصدی و وضعیتی نامطلوب است.

به گزارش مرز اقتصاد و به نقل از خبرگزاری ایرنا

روز گذشته سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه امسال در چهارمین سال خشک پیاپی قرار گرفته‌ایم، میزان بارش‌های کشور را ۴۸.۲ میلیمتر اعلام کرد و گفت: میزان بارش‌ها در شرایط نرمال باید ۸۰ میلیمتر می‌بود که آمارهای کنونی نشان از ۴۰ درصد عقب‌ماندگی در بارش نسبت به شرایط نرمال دارد.

«عیسی بزرگ‌زاده» خاطرنشان‌کرد: میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر) تا ۱۶ دی نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۶۱ میلیمتر) نشان‌دهنده ۲۱ درصد کاهش است.

برپایه این گزارش، یکی از شاخصه‌های وضعیت بارشی کشور سطح پوشش برفی است. هرچه سطح پوشش برف کشور بیشتر باشد وضعیت تامین آب مورد نیاز بهتر خواهد بود.

بررسی آمار تازه منتشر شده از وضعیت سطح پوشش برف در حوضه‌های آبریز در هفته دوم دی بیانگر کاهش بیش از ۷۵ درصدی این سطح نسبت به مدت مشابه است.

بر اساس این آمارها، سطح پوشش برفی حوضه آبریز دریای خزر در هفته دوم دی به عدد ۱۶ هزار و ۶۲۵ کیلومتر رسیده است. این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۴۲ هزار و ۹۳۷ کیلومتر بوده است. میانگین ۱۶ساله سطح پوشش برفی حوضه آبریز دریای خزر هم ۶۲ هزار و ۷۶۰ کیلومتر بوده است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان هم در هفته دوم دی ۱۱ هزار و ۸۷۲ کیلومتر است. سطح پوشش برف این حوضه در مدت مشابه سال گذشته ۴۹ هزار و ۷۲۵ کیلومتر و میانگین ۱۶ ساله آن نیز ۳۱ هزار کیلومتر بوده است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم در هفته دوم دی‌ماه، هشت هزار و ۲۷۹ کیلومتر سطح پوشش برف دارد. این عدد در سال گذشته ۱۱ هزار و ۹۰۱ کیلومتر و میانگین ۱۶ ساله آن ۲۷ هزار و ۷۷۳ کیلومتر بوده است.

کاهش ۷۵ درصدی سطح پوشش برفی کشور در هفته دوم زمستان

سطح پوشش برف هفته دوم دی در حوضه آبریز فلات مرکزی پنج هزار و ۱۸۵ کیلومتر است. این عدد در مدت مشابه سال گذشته ۷۸ هزار و ۲۸۸ کیلومتر بوده و میانگین ۱۶ساله نیز عدد ۴۴ هزار و ۲۸۹ کیلومتر را نشان می‌دهد.

حوضه آبریز قره قوم در هفته دوم دی فقط ۳۹۰ کیلومتر سطح پوشش برف دارد، در حالی‌که سال گذشته این عدد ۲ هزار و ۵۵۹ کیلومتر بوده است. میانگین ۱۶ساله سطح پوشش برف حوضه آبریزقره قوم هم عدد ۹ هزار و ۱۶۹ کیلومتر را نشان می‌دهد.

حوضه آبریز مرزی شرق، بدون پوشش برف

حوضه آبریز مرزی شرق در هفته دوم دی بدون پوشش برف است. این در حالی است که سال گذشته در همین بازه زمانی یک‌هزار و ۳۱۳ کیلومتر سطح پوشش برف داشته است. همچنین میانگین سطح پوشش برف این حوضه هم عدد یک‌هزار و ۲۳۷ کیلومتر را نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *