سخنگوی صنعت آب با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی میزان بارش‌ها از آغاز زمستان تا کنون گفت: در چنین شرایطی مدیریت مصرف باید به‌عنوان یک الگوی جدی در دستور کار باشد و توجه همه اقشار جامعه به این موضوع به‌صورت جدی صورت پذیرد.

به گزارش مرز اقتصاد و به نقل از خبرگزاری ایرنا

فیروز قاسم‌زاده درباره آخرین وضعیت بارش‌ها و موجودی سدهای کشور، افزود: سال آبی ۱۴۰۳- ۱۴۰۲ در حالی ۱۲۷ روز خود را سپری می‌کند که پیش‌بینی‌های بارشی محقق نشده است و سال جاری به‌عنوان چهارمین سال خشک متوالی، با کاهش جدی بارش روبروست.

وی با بیان اینکه فصل پاییز امسال با کاهش بارندگی حدود ۳۰ درصدی به پایان رسید، گفت: تاکنون، بارش‌های زمستانه نیز با کاهش حدود ۵۰ درصدی روبرو بوده است؛ به‌طوری‌که بارش‌های باران و برف هفته اخیر به‌ویژه در شمال غرب کشور نه‌تنها نتوانست کمبود بارش پاییزه را جبران کند؛ بلکه سهم زمستان نیز محقق نشده است.

قاسم‌زاده خاطرنشان کرد: پوشش برفی کشور، با وجود رشد اندک نسبت به سال گذشته، همچنان با کاهش ۱۰ درصدی نسبت به متوسط بلندمدت مواجه است.

سخنگوی صنعت آب، کاهش بارندگی‌های پاییز و زمستان را دلیل کاهش بیش از ۱۰ درصدی ورودی مخازن سدهای کشور اعلام کرد و گفت: با تنظیم و اجرای برنامه دقیق منابع و مصارف حوضه‌های آبریز و مدیریت مستمر مخازن سدها، حجم مخازن کشور در شرایط تقریباً برابر با سال گذشته حفظ شده است.

قاسم‌زاده درصد پرشدگی سدها در استان‌های مختلف را متفاوت دانست و ادامه داد: اکنون سدهای زنجیره کارون دارای ۶۲ پرشدگی، سدهای دریاچه ارومیه دارای ۲۹ درصد، سد زاینده‌رود ۲۲ درصد و سدهای پنج‌گانه تهران دارای ۱۴ درصد پرشدگی هستند.

وی با تأکید بر رعایت مدیریت مصرف در شرایط کنونی، گفت: در چنین شرایطی مدیریت مصرف باید به‌عنوان یک الگوی جدی در دستور کار باشد و توجه همه اقشار جامعه به این موضوع به‌صورت جدی صورت پذیرد.

سخنگوی صنعت آب کشور خاطرنشان کرد: در بحث مدیریت مصرف، شبکه آب شرب ادارات و ارگان‌های دولتی باید رعایت لازم در کاهش مصرف را داشته باشند و توجه ویژه مردم عزیز در سطح خانوارها نیز به این موضوع ضروری است.

وی افزود: همچنین در بخش صنعت، استفاده از ظرفیت بازچرخانی و جایگزینی پساب به‌جای آب می‌تواند باعث کاهش مصارف شود. در بخش کشاورزی نیز، به‌عنوان اصلی‌ترین مصرف‌کننده آب، باید در رعایت الگوی کشت و استفاده از روش‌های کم آبیاری اهتمام جدی وجود داشته باشد.

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: وزارت نیرو همانند دو سال گذشته، برنامه‌ریزی لازم را برای عبور بدون تنش از شرایط پیک مصرف انجام داده است و قطعاً مدیریت مصرف در اجرای موفقیت‌آمیز این برنامه‌ها می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *