معاون توسعه فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از حضور و ثبت‌نام شرکت‌های فناور و دانش بنیان و ارائه طرح‌های پیشران از ۱۹ استان در نخستین رویداد «جایزه ملی فناوری نِکست» خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی مرز اقتصاد به نقل از ایرنا

مراسم اهدای «جایزه ملی فناوری نکست» اول و دوم اسفند امسال توسط شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان ریاست‌ جمهوری در اصفهان برگزار می‌شود.

این رویداد با شعار «ایران پیشرفته با فناوری‌های نوظهور» با هدف حمایت از توسعه سبد محصولات شرکت‌های فناور کشور برگزار می‌شود و دارای سه محور اصلی «هوش مصنوعی، رُباتیک و صنعت نسل چهار»، «اتصال‌پذیری، ارتباطات و میکروالکترونیک» و «زیست فناوری و زیست مهندسی» است.

احسان یزدیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۲۴۰ شرکت با ارائه طرح های فناورانه و پیشران خود در این رویداد ثبت نام کردند که پس از ارزیابی ها و غربالگری صورت گرفته ۸۹ شرکت از بین آنها به مرحله بعدی راه یافتند.

وی اظهار کرد: از بین طرح‌های راه یافته به مرحله ارزیابی های تخصصی و میدانی، ۲۸ طرح در زمینه هوش مصنوعی، رباتیک و صنعت نسل چهارم، ۲۰ طرح در زمینه اتصال پذیری ارتباطات و میکروالکترونیک و ۲۰ طرح در زمینه زیست فناوری و زیست مهندسی است.

یزدیان خاطرنشان کرد: همچنین ۱۰ طرح در زمینه مشترک هوش مصنوعی و اتصال پذیری، یک طرح در زمینه مشترک هوش مصنوعی و زیست فناوری و سه طرح در زمینه مشترک زیست فناوری و اتصال پذیری به مرحله ارزیابی تخصصی راه یافت.

وی گفت: ۸۶ درصد از ثبت‌نام شدگان نهایی در رویداد جایزه ملی فناوری نکست از شرکت های با مجوز دانش بنیان هستند.

یزدیان با اشاره به اینکه در این رویداد بر چهار بخش نوآوری، کارآفرینی، سرآمدی و توسعه تاکید می شود، توضیح داد: شرکت های فناور از نظر شاخص هایی مانند ساختار، مدیریت، سبد محصولات فناوری، منابع انسانی و مالی، واحدهای تحقیق و توسعه، تجاری سازی و فروش محصولات فناورانه مورد بررسی قرار گرفتند.

وی با اشاره به جایزه های در نظر گرفته شده برای شرکت های برتر، افزود: این جایزه، مشوق و انگیزه ای برای هدفگذاری جدید در بخش های تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری در واحدهای نوپا برای شتاب دهی به اجرای طرح های توسعه است.

یزدیان با بیان اینکه محورهای این رویداد بر اساس اولویت های مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری تعیین شد، خاطرنشان کرد: نمایشگاهی با حضور بیش از ۶۰ شرکت فناور و دانش بنیان از بین رقابت کنندگان نهایی و سایر شرکت های فناور در حوزه های تخصصی نیز همزمان با رویداد نکست برپا می شود.

وی ادامه داد: نشست هایی نیز در حاشیه این رویداد بمنظور ترویج تامین مالی جمعی و سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری های پیشران برگزار خواهد شد.

به گزارش ایرنا، شناسایی و حمایت از ایده‌های مبتنی بر فناوری‌های نوظهور، ایجاد انگیزه بیشتر و گسترش فعالیت‌های تحقیق و توسعه و تمرکز بر فناوری‌های جدید از دیگر اهداف رویداد نکست است.

سه طرح منتخب رویداد مذکور در هر محور از رتبه اول تا سوم به ترتیب «۵۰ میلیارد ریال جایزه و ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات» ، «۳۰ میلیارد ریال جایزه و ۹۰ میلیارد ریال تسهیلات» و «۲۰ میلیارد ریال جایزه و ۶۰ میلیارد ریال تسهیلات» دریافت می‌کنند.

برای سایر طرح‌های مُنتخب (تا ۱۰ طرح در هر محور) حمایت‌هایی نظیر سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران و صنایع پیشران در طرح‌ها و ایده‌ها و استفاده از مزیت‌های قانون جهش تولید دانش بنیان در نظر گرفته شده است.

علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند به پایگاه اینترنتی رویداد نکست مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *