پیشکسوت داوری کشتی و سرپرست تیم پرافتخار ایران در مسابقات جهانی ۱۹۶۱ یوکوهاما درگذشت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی مرز اقتصاد به نقل از ایرنا

سیدمحمد خادم حقیقت پیشکسوت کشتی و رئیس اسبق فدراسیون کشتی درگذشت. خادم حقیقت که طی سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۷ سه دوره ریاست فدراسیون کشتی را بر عهده داشته است از تأثیرگذارترین نفرات در کشتی کشور بود که سابقه قضاوت در المپیک ۱۹۶۰ رم و رقابت‌های جهانی ۱۹۶۱ یوکوهاما را در کارنامه خود داشت.

وی همچنین مدیریت تیم ملی کشتی آزاد ایران را در رقابت‌های جهانی یوکوهامای ژاپن را برعهده داشت که تیم ایران در این مسابقات با سرمربیگری حبیب‌الله بلور و با مدال‌های طلای غلامرضا تختی، امامعلی حبیبی،‌ منصور مهدی‌زاده، محمدعلی صنعتکاران، محمدابراهیم سیف‌پور، مدال نقره نصرالله سلطانی‌نژاد و مدال برنز حمید توکل برای نخستین مرتبه قهرمان جهان شد.

جامعه کشتی کشور درگذشت این پیشکسوت گرانقدر کشتی را به خانواده محترم آن مرحوم و جامعه ورزش تسلیت می گوید، از درگاه خداوند متعال برای آن فقید سعید علو درجات و برای بازماندگان صبر خواهان است.

تیم ملی کشتی آزاد ایران همواره در مسابقات جهانی جزو مدعیان بوده و تا سال ۲۰۱۴ پنج مرتبه در سال‌های ۱۹۶۱، ۱۹۶۵، ۱۹۹۸ ، ۲۰۰۲ و ۲۰۱۳ بر سکوی قهرمانی جهان ایستاده است. همچنین تیم ایران ۹ بار در سال‌های ۱۹۷۱، ۱۹۷۳، ۱۹۹۵، ۲۰۰۶ ، ۲۰۱۱ ، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵، ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ عنوان نایب قهرمانی جهان را بدست آورده است و ۱۴ بار در مکان سوم قرار گرفته است.

تاکنون ۱۶۰ مدال شامل ۵۲ مدال طلا ۵۸ نقره و ۵۰ برنز ره‌آورد ملی پوشان کشتی آزاد ایران در رقابت‌های جهانی بوده است.

نتایج تیم ملی کشتی آزاد در جهانی ۱۹۶۱ یوکوهاما (ژاپن):

۵۲ کیلوگرم: نصرالله سلطانی‌نژاد (نقره)

۵۷ کیلوگرم: محمدابراهیم سیف‌پور (طلا)

۶۲ کیلوگرم: حمید توکل (برنز)

۶۷ کیلوگرم: محمدعلی صنعتکاران (طلا)

۷۳ کیلوگرم: امامعلی حبیبی (طلا)

۷۹ کیلوگرم: منصور مهدی‌زاده (طلا)

۸۷ کیلوگرم: غلامرضا تختی (طلا)

سرمربی: حبیب‌الله بلور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *