آیین رونمایی از خدمات نوین و دستاوردهای ارزش‌آفرین صندوق بازنشستگی کشوری با حضور دکتر صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر مسکنی مدیرعامل صندوق بازنشستگی، دکتر زمان‌پور مدیرعامل هلدینگ صباانرژی و مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت های تایعه صندوق بازنشستگی کشوری، سه‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ در سالن همایش های کتابخانه ملی برگزار شد

به گزارش اداره کل  روابط عمومی مرز اقتصاد 

دکتر علیرضا زمان‌پور، مدیرعامل هلدینگ صباانرژی با بیان اینکه وظیفه اصلی هلدینگ صباانرژی سرمایه‌گذاری است گفت: مشکل اصلی کشور، رشد منفی سرمایه‌گذاری‌ها در سال‌های اخیر است. این رشد منفی، صدمات زیادی به اقتصاد و توسعه کشور وارد کرده است. در حالی که مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان اقتصادی، بهره‌وری و سرمایه‌گذاری را از اولویت‌های اصلی اقتصاد کشور عنوان کرده‌اند. هلدینگ صباانرژی بر پایه تاکیدات رهبر معظم انقلاب در یک سال اخیر اهتمام خود را بر افزایش سرمایه‌گذاری‌های کلان نهاده تا هم بازنشستگان عزیز را منتفع کند و هم نقش ویژه ای در اقتصاد کشور ایفا کند.

وی به ارائه گزارش اقدامات و دستاوردهای این هلدینگ در سال ۱۴۰۲ پرداخت و اظهار داشت: شرکت صبافولاد خلیج فارس یکی از شرکت‌های فولادی مهم در کشور است. طی سال جاری، علاوه بر عرضه سهام این شرکت در بورس و افزایش سرمایه، رکورد بزرگترین پذیره‌نویسی تاریخ بازار سرمایه را شکست و از محل آورده‌های مردمی بیش از ۴٫۵ همت سرمایه برای راه‌اندازی پروژه احیای دو، منابع مالی جذب کرد. قرارداد اجرای این پروژه به ارزش ۲۱۲ میلیون یورو مصوب شده و قرار است ظرف ۲۴ ماه به بهره‌برداری برسد.

زمان‌پور به پیشرفت اجرای پروژه PDH-PP اشاره کرد و گفت: مگاپروژه PDH-PP با سرمایه‌گذاری ۱٫۲ میلیارد یورو در حال اجرا است که با تولید ۶۰۰ هزار تن پروپیلن و ۶۰۰ هزار تن پلی پروپیلن حدود ۵۵۰ میلیون دلار درآمد سالانه خواهد داشت. در یک سال گذشته، مشکل زمین و تامین مالی آن پیگیری و مرتفع شده و عمیات اجرایی آن آغاز شده است. لازم است از حمایت موثر وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی جناب آقای دکتر مرتضوی و پیگیری ویژه مدیرعامل محترم صندوق بازنشستگی کشوری جناب آقای دکتر مسکنی قدردانی نمایم.

وی به راه‌اندازی کارخانه آهن‌اسفنجی و اسلب عریض فولادی فولاد اکسین خوزستان اشاره کرد و گفت: سود فولاد اکسین خوزستان در ۹ ماهه سال جاری نسبت به ۹ ماهه سال گذشته، ۱۰۲ درصد افزایش یافته است. ما با تامین مالی مناسب، پروژه فولادسازی این شرکت را اجرا می کنیم تا در سال های آینده، سود بیشتری برای پرداخت حقوق بازنشستگان خلق کنیم.

زمان‌پور ادامه داد: در حوزه پالایش، اجرای پروژه پالایشگاه مقیاس‌کوچک را در مسجدسلیمان را در دستور کار داریم. موضوع زمین و مجوز خوراک پالایشگاه مسجدسلیمان نهایی شده و در حال تامین مالی آن هستیم. همچنین در راستای توسعه صنایع پالایشگاهی اقدام به مطالعات اقتصادی برای تاسیس یک واحد پتروپالایش در شرکت پلیمر کنگان در زمینی با مساحت بالغ بر ۳۰۰ هکتار در مجاورت بندر امام حسن (ع) اقدام کرده‌ایم. این طرح مراحل مطالعات اقتصادی را پیموده است و در حال حاضر در حال پیگیری تخصیص خوراک ۱۵۰ هزار بشکه در روز هستیم.

مدیرعامل هلدینگ صباانرژی در پایان گفت: به بازنشسته‌های عزیز این اطمینان خاطر را می دهیم که در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری و هلدینگ صباانرژی، اهتمام تمامی مجموعه ها بر این است که بتوانیم سرمایه‌گذاری های با ارزشی را انجام دهیم تا بازدهی خوبی برای بازنشستگان عزیز داشته باشیم.

در این مراسم همچنین دکتر سیدصولت مرتضوی، وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی، در بخشی از سخنان خود به تجلیل از مجتمع‌های فولادی و پتروشیمی هلدینگ صباانرژی پرداخت و گفت: اقدامات انجام شده در حوزه پتروشیمی و فولاد بسیار ارزشمند است اما هنوز برای رسیدن به وضع مطلوب فاصله زیادی داریم. باید بتوانیم حقوق بازنشسته‌ها را از محل سود سرمایه‌گذاری‌های صندوق بازنشستگی پرداخت کنیم.

همچنین دکتر مسکنی، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، در سخنانی به تجلیل از دستاوردها و خدمات هلدینگ صباانرژی به مردم پرداخت و اظهار داشت: هلدینگ صباانرژی با تولید ورق‌های API نیاز استراتژیک کشور را تامین کرده است. آذرماه امسال، اورهال پتروشیمی جم بعد از ۵ سال انجام شد و توانست، از نشت مواد ذی‌قیمت جلوگیری کند و آن‌ها را به چرخه تولید برگرداند.

دکتر مسکنی افزود: پروژه ABS & RUBBER  بعد از ۱۳ سال، اسفند ماه سال  جاری به دست جوانان انقلابی و مومن ایران اسلامی افتتاح خواهد شد و پروژه عظیم  pdh-pp ارزش افزوه ارزشمندی را به زنجیره پتروشیمی جم اضافه خواهد کرد. حمایت ویژه رییس جمهور از پروژه‌های هلدینگ صباانرژی ارزشمند و مایه افتخار است.

در ادامه این مراسم، از  گرید جدید پتروشیمی جم‌پیلن با عنوان JAMPILEN EP548U در گروه محصولات کوپلیمر ضربه‌پذیر به صورت آنلاین رونمایی شد که کاربرد اصلی آن در صنایع لوازم خانگی و بسته بندی غذایی است.

همچنین گزارشی از برنامه ها و دستاوردهای شرکت صبافولاد خلیج فارس توسط مدیران فنی حاضر در مجتمع به صورت آنلاین ارائه شد که تحقق بزرگ‌ترین تامین مالی تاریخ بورس با پذیره‌نویسی ۴٫۵ هزار میلیارد تومان و راه‌اندازی پروژه احیای مستقیم شرکت صبافولاد خلیج فارس به ظرفیت ۱٫۷۶ میلیون تن بریکت گرم از مهمترین آن‌ها است.

راه‌اندازی مجدد کارخانه اسپیرال شرکت لوله‌سازی اهواز بعد از پنج سال توقف دیگر برنامه آنلاین این مراسم بود که در حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شد. این کارخانه، امکان تولید ۱۲۰ هزار تن در سال را دارد که ۵۰ درصد آن به قرارداد خط انتقال آب دریای عمان اختصاص دارد.

همچنین در ادامه مراسم رونمایی برخط از خدمات نوین و اقدامات ارزش آفرین هلدینگ صباانرژی، دو محصول جدید شرکت پتروشیمی جم با عنوان HMI50  و P100 مشکی به‌صورت آنلاین رونمایی شد که برای اولین بار با استفاده از کربن بلک پتروشیمی جم تولید شده‌اند.

در نمایشگاه پیوسته این مراسم، هلدینگ صباانرژی با برپایی بزرگترین غرفه نمایشگاه، به معرفی شرکت‌های تابعه پرداخت و در قالب اینفوگرافی، موشن‌گرافی، کلیپ، پوستر و کاتالوگ دستاوردهای سال ۱۴۰۲ را در حوزه‌های پتروشیمی، فولاد، نفت، نیروگاه و لاستیک به نمایش گذاشت که با بازدید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل صندوق بازنشستگی همراه بود.

در حاشیه این نمایشگاه، مدیرعامل هلدینگ صباانرژی دو تفاهمنامه همکاری و راهبردی میان شرکت‌های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری امضا کرد. اولین تفاهمنامه با شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری بود که موضوع آن ارتقاء همکاری‌های مالی، هم‌افزایی برای مولدسازی و افزایش بهره‌وری، تاسیس ابزارها و نهادهای مالی در بازار سرمایه و ارائه پیشنهادهای تامین مالی از بازارهای پول و سرمایه است.

تفاهمنامه راهبردی دوم هلدینگ صباانرژی با هلدینگ عمران و ساختمان صندوق بازنشستگی کشوری امضا شد که موضوع آن، هم‌افزایی و ارتقاء گسترش همکاری فی مابین در راستای مولدسازی و افزایش بهره‌وری دارایی‌های تحت مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری است.

انتهای خبر/

منبع روابط عمومی عمومی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنششستگی کشوری 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *