طبق اعلام بانک مرکزی، از ابتدای سال تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۲ تامین و تخصیص ارز برای تامین کالاها و خدمات کشور از مرز ۷۳ میلیارد دلار گذشته است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد  مرز اقتصاد ؛ بانک مرکزی پیرو انتشار گزارشی در تاریخ ۰۷‏‏/۱۲‏‏/۱۴۰۲ روزنامه هم میهن با عنوان “رویای مبادله با جهان” توضیحاتی به شرح زیر ارائه کرد:

رئیس کل بانک مرکزی در مراسم اختتامیه همایش اقتصاد مقاومتی در بخشی از سخنان خود به موضوع سیر تحولات تعاملات تجاری و مراودات مالی کشور با دنیای خارج پرداخت و به موضوع تاثیر تحریم ها بر تعاملات تجاری اشاره کرد و گفت: “در شرایط کنونی نظام تجاری کشور ناشی از تحریم به سمت شرق متمرکز شده اما نظام مالی همچنان به این سمت حرکت نکرده است. ضمن اینکه نقل و انتقال ارزی از نظام بانکی به دلایل تحریم خارج شده و از ابزارهای مختلفی در این زمینه استفاده می‌شود که این روند تعاملات را سخت و پرهزینه کرده است.”

دکتر فرزین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم نهاد سازی برای توسعه تعاملات تجاری با شرق به عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان های بین المللی از جمله ایجاد نهادی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و همچنین پیام رسانی بانکی بین اعضای بریکس اشاره کرد و گفت: “امروز اقتصادهای نوظهور سهم مهمی در تجارت جهانی دارند کشورهایی که به دنبال سازوکارهای خاص هستند و با توجه به عضویت ایران در “بریکس” ما باید بتوانیم در این حوزه حضور بسیار قوی تری داشته باشیم، نهادسازی کنیم و از نهاد های لازم استفاده کنیم. مثلا امروزه ما به روسیه و چین در حوزه “بریکس” پیشنهادات مشخصی در این زمینه دادیم که برخی از این پیشنهادات در حال بررسی است، برای اینکه هم به سمت یک پول مشترک برویم و هم به سمت نهادهای مشترک حرکت کنیم. مثلا چه اشکالی دارد که اعضای “بریکس” سوئیفت یا نظام پیامرسان بانکی خود را داشته باشند و با اعتماد به یکدیگر از یک نظام پیامرسان استفاده کنند، یا حتی چه اشکالی دارد اعضای” بریکس برای خود، یک FATF داشته باشند و نهادی باشد که بر مسائل مبارزه با پولشویی آنها نظارت کند که این موضوع هم از سوی ایران پیشنهاد شده و لذا با توجه به تحولاتی که رخ داده، این موضوعاتی است که می‌توان در”بریکس” آن را دنبال کرد.”

همانطور که در ویدئو منتشر شده رئیس کل در رسانه‌ها نیز مشخص است، دکتر فرزین از بیان این پیشنهاد ایران به اعضای بریکس خبر می‌دهد و می گوید: پیشنهاد ما به روسیه به عنوان رئیس دوره‌ای بریکس در حال بررسی است. می‌توان پول و نهادهای مشترک و نظام‌هایی مثل سوئیفت و FATF برای خودمان در بریکس ایجاد کنیم و به سمت مبادلات پولی با کشورها حرکت کنیم.

لازم به ذکر است برخلاف این تحلیل روزنامه هم میهن به نقل از برخی فعالان بخش خصوصی مبنی براینکه “در صورت عدم پیوستن به FATF به دلیل تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، دیگر سیستم بانکی کشور قادر به ادامه همین فعالیت‌های اندک خود در سطح جهانی هم نخواهد بود و به‌طور کامل طرد می‌شود.” باید گفت که از ابتدای سال تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۲ تامین و تخصیص ارز برای تامین کالاها و خدمات کشور از مرز ۷۳ میلیارد دلار گذشته است.

البته نگاهی به تاریخچه گروه ویژه اقدام مالی پول‌شویی (FATF) نشان می‌دهد که این گروه نیز در سال ۱۹۸۹ در نشست سران جی۷ در پاریس برای مبارزه با مشکل رو به رشد پول‌شویی تأسیس شد. نیروی ویژه موظف به مطالعه روندهای پولشویی، نظارت قانونی، و اجرای قوانین مالی در سطوح ملی و بین‌المللی شده‌است. این سازمان در زمان ایجاد شامل ۱۶ عضو بوده ‌است. هم اکنون نیز پیشنهادات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در گروه بریکس در حال بررسی است.

گفتنی است بانک مرکزی در راستای تقویت دیپلماسی بانکی و پولی با کشورهای مختلف و همچنین در جهت دلارزدایی با همکاری دستگاه دیپلماسی خارجی فرایند عضویت در سازمان‌های بین المللی منطقه‌ای را آغاز کرده و تلاش می‌کند تا از طریق پیمان‌های دو و چند جانبه بستر لازم را برای کاهش وابستگی کشور به دلار و استفاده از ارزهای جهانروای دیگر و یا واحد پول کشورهای مبدا وارداتی فراهم کند.

در خاتمه ذکر این نکته ضروری است که روابط عمومی بانک مرکزی ضمن تکذیب این برداشت نادرست روزنامه هم میهن از اظهارات دکتر فرزین در مراسم اختتامیه همایش اقتصاد مقاومتی تمامی همکاران رسانه‌ای را به رعایت دقت در انتشار اخبار دعوت می‌کند و آمادگی دارد تا یاری رسان صاحبان قلم و رسانه در این روزنامه باشد تا مطالب دقیق و درست به جامعه منتقل شود.

انتهای خبر/

منبع : ایرنا

لینک کوتاه :https://marzeeghtesad.ir/?p=12840

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *