بعد از کوتاهی سازمان غذا و دارو، معاونت علمی برای فروش اینترنتی دارو دستورالعمل ارائه کرد

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی  مرز اقتصاد ؛با اتمام مهلت سازمان غذاودارو و عدم تهیه دستورالعمل سکوهای توزیع اینترنتی دارو، معاونت علمی، فناوری رئیس جمهور به دستور معاون اول دستورالعمل پیشنهادی خود را ارائه داد.

در راستای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان، برنامه‌ای با همکاری وزارت بهداشت و معاونت علمی در سال ۱۴۰۱ تدوین و به تصویب هیات وزیران رسید؛ در این برنامه وزارت بهداشت موظف شد طی ۲ ماه به منظور هوشمندسازی زنجیره تامین دارو، نحوه فعالیت سکوهای اینترنتی حوزه سلامت به خصوص سکوهای توزیع اینترنتی دارو را مشخص کند و به کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال ارائه نماید.
تدوین دستورالعمل‌های ذکر شده تا امسال به تاخیر افتاد که موجب شد معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان جانشین رئیس کارگروه اقتصاد دیجیتال، از وزارت بهداشت درخواست تسریع در ارائه پیش‌نویس بکند؛ سپس وزارت بهداشت با تأخیر بخشی از دستورالعمل مربوط به فعالیت کاروران(اپراتور)های سلامت، به کارگروه اقتصاد دیجیتال ارائه کرد.
براساس برنامه حمایت از تولید دانش‌بنیان سلامت، وزارت بهداشت موظف به ارائه جداگانه دستورالعمل‌ها بود که پس از بررسی پیش‌نویس ارائه شده در کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال، این ایراد به وزارت بهداشت گرفته شد. تاخیر در تدوین دستورالعمل‌های دانش‌بنیان کار را به کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس نیز کشاند. این کمیسیون در جلسه ۲۰ آذر با حضور وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذاودارو و رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت بر تسریع تدوین دستورالعمل تاکید کرد و مهلت یک ماهه داد.
با این وجود همچنان وزارت بهداشت از تکالیف خود برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان سلامت عقب مانده و دستورالعمل سکوهای اینترنتی توزیع دارو همچنان تدوین نشده است.براساس آیین‌نامه اجرایی ماده ۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان، نظارت و پیگیری بر اجراء آیین‌نامه‌های حمایت از تولید دانش‌بنیان با دبیرخانه شورای راهبری دانش‌بنیان (معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری) است؛ لذا معاونت علمی، فناوری ریاست‌جمهوری دست به کار شد و پیشنهاد خود را به معاون اول رئیس جمهور ارائه کرد.
در همین رابطه معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری طی هفته اخیر ضمن موافقت با سکوهای توزیع اینترنتی دارو در حیاط دولت گفت: به درخواست و دستور معاون اول رئیس جمهور، در معاونت علمی یک کار کارشناسی مفصل انجام شده برای اینکه پییشنهادات خودش را برای سامانه‌های فروش اینترنتی دارو مطرح بکند؛ دکتر دهقانی اعلام کرد در این طرح، موضوع حفظ هویت بیمار و امنیت داده‌های آن و سلامت و کیفیت دارو پیش‌بینی شده است و اکنون در دفتر معاونت اول درحال بررسی است.باید ببینیم همکاری معاونت علمی در تدوین دستورالعمل سکوهای اینترنتی توزیع دارو می‌تواند تاخیر وزارت بهداشت را جبران کند یا نه.
انتهای پیام/
منبع : فارس
لینک کوتاه :https://marzeeghtesad.ir/?p=12949

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *