معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: در سال ۱۴۰۲ ارزش تجارت ایران و روسیه به ۵٫۳ میلیارد دلار افزایش یافت و تراز تجاری کشور یک میلیارد دلار مثبت شد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی  مرز اقتصاد ؛مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به تقویت همکاری اقتصادی بین ایران و روسیه گفت: در ابتدای دولت سیزدهم میزان تجارت دو کشور ۱٫۲ میلیارد دلار در سال بوده ولی در سال جاری به حدود ۵٫۳ میلیارد دلار افزایش یافته است.

وی افزود: در سال ۱۴۰۲ تولید و صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه در وضعیت خوبی قرار داشته و ۳٫۲ میلیارد دلار به روسیه صادرات محصول داشتیم و ۲٫۱ میلیارد دلار نیز کالا از این کشور وارد کردیم.صفری گفت: قراردادهایی برای صادرات خودرو به روسیه امضا کرده‌ایم و در صادرات محصولات دانش‌بنیان و محصولات پتروشیمی شامل کاتالیست‌ها اتفاقات خوبی افتاده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ادامه داد: در سال جاری میلادی برنامه داریم ۱۵ هزار دستگاه خودرو به روسیه صادر کنیم. در حوزه کشتیرانی و همکاری در بریکس نیز پروژه‌های مشترکی تعریف شده است. در حوزه گمرکی نیز پنجره واحد و فرواردِرهای خاص ایجاد شده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

لینک کوتاه :https://marzeeghtesad.ir/?p=12954

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *