محاسبه مرتب قند خون برای بیماران دیابتی بسیار اهمیت دارد، اکنون دانشمندان روشی را با استفاده از نور برای آن ابداع کرده‌اند که نیاز به گرفتن خون ندارد.

به گزارش خبرنگار گروه سلامت مرز اقتصاد ؛بیماری بسیار شایع دیابت هنوز درمان نشده است. افراد مبتلا به آن باید سطح گلوکز خون خود (BGLs) را به طور مرتب کنترل کنند و انسولین تزریق کنند. تقریباً در همه موارد، اندازه‌گیری قند خون با استفاده از خون فرد انجام می شود. این روش دردناک است و محققان به دنبال جایگزین های کمتر تهاجمی هستند.

تاکنون چندین روش برای اندازه گیری قندخون پیشنهاد شده است. استفاده از نور مادون قرمز یک نمونه آن است و دستگاه های مبتنی بر نور مادون قرمز متوسط عملکرد معقولی از خود نشان داده اند.
با این حال، منابع، آشکارسازها و اجزای نوری مورد نیاز در آندپرهزینه هستند و ادغام آنها در دستگاه های قابل حمل دشوار است. در مقابل، نور مادون قرمز نزدیک (NIR)، می تواند به راحتی با استفاده از قطعات ارزان قیمت تولید و شناسایی شود. بسیاری از گوشی ها و ساعت های هوشمند در حال حاضر از حسگرهای نور مادون قرمز نزدیک برای اندازه گیری ضربان قلب و سطح اکسیژن خون استفاده می کنند. متأسفانه گلوکز پیک جذب منحصر به فردی در ناحیه نور مادون قرمز نزدیک ندارد و بنابراین تشخیص آن از سایر مواد شیمیایی موجود در خون مانند لیپیدها و پروتئین ها دشوار است.
برای مقابله با این محدودیت، یک تیم تحقیقاتی ژاپنی اخیراً روش جدیدی برای تخمین قند خون با استفاده از نور مادون قرمز نزدیک پیشنهاد داد. کار آنها، که می تواند پایش غیرتهاجمی قند خون را متحول کند، در مجله Biomedical Optics منتشر شد.رویکرد آنها با استخراج سیگنال های اکسی هموگلوبین (HbO2) و دئوکسی هموگلوبین (Hb) از اندازه گیری های نور مادون قرمز نزدیک انجام می شود. محققان از طریق تجزیه و تحلیل مقادیر انبوه داده در اندازه‌گیری‌های نور مادون قرمز نزدیک، دریافتند که تاخیر فاز بین اجزای فرکانس پایین و نوسانی سیگنال‌های HbO2 و Hb ارتباط نزدیکی با میزان مصرف اکسیژن در طول هر چرخه قلبی دارد و به عنوان معیاری برای متابولیسم عمل می کند.
سپس تیم از طریق یک سری آزمایش به دنبال اثبات رابطه بین این شاخص متابولیک جدید و قندخون بود. نتایج بسیار امیدوارکننده بود، زیرا تغییرات در شاخص متابولیک با تغییرات سطح گلوکز خون اندازه‌گیری شده در روش های دیگر مطابقت داشت.
این تایید می کند که تاخیر فاز بین HbO2 و Hb در واقع ارتباط نزدیکی با قند خون دارد.روش پیشنهادی در اصل می‌تواند در دستگاه‌های هوشمند موجود با عملکرد پالس اکسیمتری پیاده‌سازی شود و در مقایسه با سایر روش های غیرتهاجمی ارزان، به صرفه‌ و ساده است.
انتهای پیام/
منبع : فارس
لینک کوتاه :https://marzeeghtesad.ir/?p=13159

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *