تخفیف در تعرفه گاز

مسئول تدوین تعرفه شرکت ملی گاز با اعلام اینکه تعرفه گاز تغییری نکرده گفت: به دلیل شرایط خاص و سرمای بی سابقه در زمستان امسال صرفاً قرار شد تا پایان امسال تخفیفی در قبض گاز بدهیم.

به گزارش مرز اقتصاد و به نقل از خبرگزاری تسنیم، کمال آبادی فراهانی مسئول تدوین تعرفه شرکت ملی گاز درباره ماجرای تخفیف اخیر قبض های نجومی گاز گفت: امسال در قانون بودجه مجلس شورای اسلامی دولت را در دو بند ک تبصره ۱۵ و بند م تبصره ۱ مکلف کرد اصلاح الگوی مصرف انجام بدهد، بر این اساس اصلاح تعرفه گاز به تصویب هیات وزیران رسید و آئین نامه اجرائی آن در تاریخ ۱۶ آذر به ما ابلاغ شد و ما هم موظف بودیم که این تعرفه ها را اعمال کنیم.

وی گفت: در جدول تعرفه جدید به این صورت بود که در پله‌های پائین یعنی پله‌های ۱ تا ۳ که مصارف متعارف هستند ما هیچگونه تغییر تعرفه‌ای نداشته باشیم،  این تغییر تعرفه برمی گردد به سال‌های خیلی گذشته یعنی از سال ۱۳۹۴ ما برای مشترکین هیچ تغییر تعرفه و افزایش قیمتی را نداشتیم.

کمال ابادی افزود: اما در پله‌های بالاتر به این شکل است که در پله های ۴ تا ۶، ۳۰ درصد افزایش تعرفه داشته، ۷ تا ۱۰، ۵۰ درصد افزایش تعرفه و پله‌های ۱۱ تا ۱۲ که مشترکین بسیار پرمصرف ما هستند با مبالغ ۵ هزار تومان و ۶ هزار تومان باشد. این جدول تعرفه ها را به این صورت در نظر گرفت که بیشتر مشترکین با مصارف متعارف شامل یا افزایشی نباشند و یا افزایش خیلی در واقع چشمگیری را نداشته باشند، 60 درصد مشترکین گاز در پله‌های ۱ تا ۳ قرار می‌گیرند.

مسئول تدوین تعرفه شرکت ملی گاز در پاسخ به این سوال که آیا این تخفیف ۷۰ درصد به نوعی عقب نشینی است؟ گفت: من حقیقت این را نمی‌توانم این طور تفسیر کنم. گزارشاتی بعد از صدور قبض‌ها داده شد، مبنی بر اینکه برودت هوا را داشتیم و غیر از اینکه ما کاهش دما را داشتیم سرمای شدید فراگیر بود و خیلی از استان‌های ما را درگیر کرده بود.

کمال آبادی فراهانی افزود: سرمای پایدار باعث شد که مصارف در یکی از بخش‌هایی که خیلی سردسیر بود خیلی بالا رفت و مردم هم نتوانستند بحث‌ بهینه سازی و مدیریت مصرف را شاید به خوبی انجام بدهند. همین مسائل منجر به ارائه گزارش وزیر نفت به رئیس جمهور و دستور ایشان برای اعلام یک تخفیف تا پایان سال گردید.

وی گفت: نحوه اجرای این دستور و اینکه به چه صورت باشد هنوز به ما ابلاغ نشده و مصوبه‌ای هنوز برای ما نیامده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *