سنگ کار یزدی که به دلیل وقوع حادثه کار و عدم توان در پرداخت دیه راهی زندان شده بود با کمک نیکوکاران دارالعباده از زندان آزاد شد.

حسین آقا معمار ۴۰ ساله یزدی که ۱۵ سال از راه سنگ کاری نان میخورد و زندگی خود ، همسر و دو فرزندش را با آبرو میگذراند به دلیل وقوع یک حادثه گرفتار زندان شد.

این سنگ کار در آخرین روز از اسفند ماه و تنها ۱ روز مانده تا تحویل سال نو در حالی که عملیات نماچینی ساختمان رو به اتمام بود به منظور اصلاح و بریدن سنگ نما ساختمان مشرف به درب پارکینگ که در ارتفاع ۲ متری از کف کوچه قرارد داشته به روی چوب بست رفته و با دستگاه فرز در حال بریدن و صاف کردن لبه سنگ بنا بوده است.

در همین حین ناگهان یک تکه از صفحات سنگ فرز جدا و به چشم راست کارگرش که در فاصله ۲ متری ایستاده بود برخورد میکند و حسین آقا به جای اینکه لحظات تحویل سال نو رو در کنار خانواده خود سپری کند در بیمارستان بالای سر کارگر خود میگذراند و متوجه میشود که آقا محمد که در لحظه حادثه از عینک ایمنی مناسب استفاده نکرده بود از ناحیه چشم راست کاملآ نابینا شده است.

براساس تحقیقات و طبق نظر کارشناسان در این حادثه حسین آقا به دلیل استفاده از سنگ فرسوده و فاقد استحکام جهت بریدن و ساب زدن و عدم تامین وسایل حفاظت فردی مناسب نظیر عینک ایمنی به میزان ۹۰ درصد و صاحب منزل مسکونی نیز به دلیل واگذاری انجام کار به پیمانکار فاقد صلاحیت به مزیان ۱۰ درصد مقصر شناخته شدند.

در نهایت حسین آقا محکوم به پرداخت مبلغ ۴۰۵ میلیون تومان شد که در همان ابتدا با فروش پراید خود که مدل ۸۴ بود مبلغ ۹۰ میلیون تومان را به شاکی پرداخت نمود اما به دلیل عدم توان در پرداخت ما بقی بدهی خود روانه زندان شده و هر شب را با یاداوری لحظه حادثه به دور از خانواده سپری مینمود.

با حضور شاکی در ستاد مردمی دیه استان یزد وی مبلغ ۳۵ میلیون تومان را نیز از حق خود گذشت نموده و مبلغ ۳۰ میلیون تومان را نیز توسط خانواده مددجو پرداخت گردید طبق تحقیقات ستاد دیه مددجو فاقد هرگونه اموالی اعم از منقول و غیر منقول بوده و خانواده وی به سختی امرار معاش مینمودند که در نهایت پس از مطرح شدن در نشست هیئت امناء با کمک ستاد دیه کشور و نیکوکاران دارالعباده این مددجو پس از ۲ ماه دوری از خانواده و فرزندانش از زندان آزاد و به آغوش خانواده خود بازگشت.

گاهی یک حادثه میتواند مسیر یک زندگی را چنان تغییر داده که هیچ وقت به ذهن یک انسان خطور نمیکند، پس ای کاش قبل از هر کاری به نکات ایمنی در آن کار توجه کرده زیرا گاهی یک سنگ بسیار کوچک میتواند سال را برای یک خانواده بی بهار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *