نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با بیان اینکه در کشور در بسیاری از حوزه ها توان خودکفایی داریم، گفت: سودهای کلانی که به جیب دلالان می رود، مانع از خودکفایی می شود بنابراین دست دلالان باید از بازارها کوتاه شود.
آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار اعضای هیئت رئیسه اتاق بازرگانی یزد با بیان اینکه برخی صنعتگران ما باید رویه خود را تغییر دهند، اظهار کرد: خودکفایی به معنای واقعی باید مدنظر صنعتگران و البته کشاورزان باشد.
وی با اشاره به وابستگی کشور ما به خوراک دام افزود: خوراک دام هر سال در مقاطع مختلف برای دامداران و مرغداران مشکلات جدی ایجاد می کند در حالی که به واقع توان تولید ذرت و سویا و … در کشور ما وجود دارد اما از آنجا که واردکنندگان سودهای کلان می برند، اجازه نمی دهند به این خودکفایی برسیم.
آیت‌الله ناصری در مورد صنایع نیز بیان کرد: صنایع بزرگ ما گاهی معطل قطعات کوچک ماشین آلات می شوند در حالی که پس از این همه سال باید در این زمینه نیز دانش کافی به دست آمده باشد.
نماینده ولی فقیه در استان یزد، یکی دیگر از ضعف‌های مهم در حوزه تولید را قانع نبودن به سود متناسب اعلام کرد و گفت: متاسفانه برخی تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع کنندگان ما به سود متعارف راضی نیستند و طمع آنها، نرخ اقلام را غیرواقعی می کند و تورم و گرانی را دامن می زند.
وی با بیان اینکه متاسفانه امروز برخی صنعتگران ما به سودهای ۲۰۰ و ۳۰۰ درصد هم راضی نیستند، تصریح کرد: تشکل‌هایی نظیر اتاق بازرگانی همچنین دستگاه های نظارتی باید به این عرصه ورود کنند و اجازه ندهند قیمت گذاری غیرواقعی روی کالاها انجام شود.
آیت‌الله ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت راه اندازی صنعت پوشاک در کشور و تقویت آن اظهار کرد: چرا امروز بازار پوشاک ما باید در دست چین و ترکیه باشد در حالی که توان و استعداد و ظرفیت تولید در کشورمان وجود دارد.
وی بیان کرد: صنعت پوشاک تنها صنعتی است که نیاز به سرمایه گذاری کلان و تکنولوژی پیچیده ندارد و حتی در خانه‌ها می توان از ظرفیت زنان استفاده کرد و به مطالبه اشتغال زنان نیز پاسخ داد.
آیت‌الله ناصری ادامه داد: نیاز داخلی ما به پوشاک نیز به اندازه ای است که هر چه تولید شود، امکان فروش آن وجود دارد اما ابتدا باید دست دلالان و رانت خواران در این حوزه بریده شود.
امام جمعه یزد تصریح کرد: بسیاری از مشکلات کشور ما به ویژه در حوزه اقتصاد، با اندکی فکر و ارائه راهکار موثر و برنامه ریزی و اجرای درست، حل خواهد شد در حالی که امروز کمتر به دنبال راهکار هستند یا راهکارهای مقطعی ارائه می دهند.

*لزوم فرهنگ سازی برای جوانان برای در زمینه اجرای احکام کسب و کار
رئیس اتاق بازرگانی یزد نیز در این دیدار با اشاره به اینکه متاسفانه جوانان ما امروز می خواهند راه صد ساله یک شبه طی کنند، اظهار کرد: باید روش‌های کسب و کار و کاسبی گذشتگان به جوانان امروز آموزش داده شود و در این زمینه باید از احکام دینی بهره گرفت.
مجتبی دستمالچیان بیان کرد: یکی دیگر از مواردی که در حوزه اقتصاد کشور باید مدنظر مسئولان امر باشد، تک نرخی کردن دلار است زیرا اگر این اتفاق بیفتد، دیگر بسیاری از مشکلاتی که امروز با هم مواجه هستیم را نخواهیم داشت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات صنعتگران در استان یزد افزود: تنگ نظری برخی مدیران، برخی صنایع را عقب نگه داشته ضمن اینکه محافظه کاری برخی از مدیران نیز مانع پیشرفت می شود.
در این دیدار هر یک از اعضای هیئت رئیسه اتاق بازرگانی استان یزد نیز به بیان دیدگاه ها و دغدغه های خود پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *