به گزارش مرز اقتصاد ؛ بهرام قربانپور: «تولید» و «اشتغال» پایه‌های اصلی اقتصاد را شکل‌ می‌دهند و نمی‌توان انتظار داشت در سایه خاموشی و انفعال تولید بتوان، به رشد و توسعه اقتصادی دست یافت.

شرکت دخانیات ایران به عنوان قدیمی‌ترین شرکت دخانی در خاورمیانه امروز در قالب ۶ مجتمع تولیدی استانی؛ تهران، گیلان، مازندران، آذربایجان غربی (دو مجتمع خوی و ارومیه)، گلستان و اصفهان در حال فعالیت است. در این گزارش بر آن هستیم تا راوی فعالیت یکی از شرکت‌های مادر و تأثیرگذار کشور در استان گیلان؛ یعنی «مجتمع دخانیات گیلان» باشیم.

از مسیر تهران به رشت، بعد از میدان توشیبای این شهر به سمت فلکه یخ‌سازی معروف حرکت کردیم و برای رسیدن به بزرگ‌ترین مجتمع دخانیات کشور در گیلان می‌بایست به محور رشت – فومن می‌رفتیم. وارد دفتر مدیر مجتمع شدیم و در مقابل خود یک چهره جوان را دیدیم؛ این مدیر جوان خودش را «شهریار وهابی» معرفی می‌کند، و بعد از گپ‌وگفتی دوستانه، بنا شد ابتدا با هم از خط تولید و بخش‌های مختلف شرکت بازدید کنیم. وارد خط تولید شدیم کارگران سخت مشغول فعالیت بودند و آقای مدیر جوان به استقبالشان رفت و با لبخندی رضایت‌آمیز از زحمات کارگران قدردانی کرد. مجتمع دخانیات گیلان به قدری وسیع و گسترده است که بازدید از بخش‌های مختلف آن چندین ساعت طول می‌کشد.

پس از بازدید نوبت به گفت‌وگوی رسمی رسید. مهندس «شهریار وهابی» که حدود دو دهه سابقه فعالیت در بخش‌های مختلف مدیریتی را در کارنامه دارد، کمتر از یک سال است که به‌عنوان مدیر مجتمع دخانیات گیلان فعالیت می‌کند.

«وهابی» مدیر مجتمع دخانیات گیلان معرفی کوتاهی از این مجموعه صنعتی و تولیدی دارد و بهبود فرایندهای داخلی، به‌کارگیری نیروهای متخصص و متعهد، بهره‌گیری از فناوری‌های روز و دانش‌بنیان با هدف تجاری‌سازی محصولات داخلی و خارجی را از برنامه‌های مهم دخانیات ذکر می‌کند.

مدیر مجتمع دخانیات گیلان با اشاره به بخش‌های مختلف این مجموعه تولیدی بیان می‌کند: این مجتمع در حال حاضر با ۵ سالن تولید، یک سالن تولید مشارکتی برای حضور در بازارهای برون‌مرزی و واحد عمل‌آوری توتون فعالیت می‌کند.

وهابی از وجود بزرگ‌ترین واحد عمل‌آوری توتون در مجتمع دخانیات گیلان خبر می‌دهد و اضافه می‌کند: این واحد در کنار تأمین و تولید خرمن توتون گیلان، مواد اولیه سایر مجتمع‌های دخانیات را نیز تأمین می‌کند.

به گفته وی، مجتمع دخانیات گیلان در کنار تولید سیگارت، در حوزه کشت و تولید توتون به ویژه در غرب گیلان هم فعالیت می‌کند.

مدیر مجتمع دخانیات گیلان از فعالیت ۵۰۰ کشاورز در حوزه تولید توتون در این استان خبر می‌هد و اضافه می‌کند: مجتمع دخانیات صفر تا ۱۰۰ فرایند تولید توتون را به کشاورزان آموزش می‌دهد و حتی خرید تضمینی توتون هم در گیلان صورت می‌گیرد. افزایش میزان توتون در گیلان از سرفصل‌ها و برنامه‌های مهم شرکت دخانیات است.

وی مهندسی معکوس و بومی‌سازی را از اهم کارهای دانش‌پایه این مجموعه صنعتی برمی‌شمارد: «با استفاده از توان و تخصص نیروهای بومی دنبال ساخت قطعات و تجهیزات در مجموعه دخانیات هستیم و تاکنون چندین دستگاه و قطعات بومی‌سازی شده است.»

وهابی با اشاره به چالش‌های ارزی و پولی، وارد کردن ماشین‌آلات و مواد اولیه بیان می‌کند: تأمین قطعات و خرید تجهیزات از طریق تجارت برون‌مرزی بسیار زمان‌بر و هزینه‌بردار است.

مدیر مجتمع دخانیات گیلان با بیان اینکه نیاز به مصرف سیگار در کشور افزایش یافته،  به وجود انواع سیگار قاچاق در بازار و تشکیک در نوع مواد اولیه این نوع سیگارها اشاره می‌کند و یادآور می‌شود: شرکت دخانیات محصولاتش را با گذراندن فرایند کنترل کیفیت و جوانب بهداشتی و بر پایه استانداردها و با استفاده از مواد اولیه سالم تولید می‌کند و از سویی زیرساخت‌ها و مقدمات تجارت خارجی و همچنین تولید مشارکتی سیگارت با برخی کشورها فراهم شده است.

وهابی با بیان اینکه امکان معرفی محصولات این مجموعه وجود ندارد، تصریح می‌کند: مزایای رقابتی از حیث سالم بودن و استانداردمحوری محصولات دخانیات به نسبت سایر محصولات مشابه خارجی برای جامعه قابل تبیین نیست و در این زمینه هرگونه تبلیغات، ممنوعیت قانونی دارد.

وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه علیه کشور، وجود این تحریم‌ها را در تأمین مواد اولیه چالش‌برانگیز خوانده و می‌افزاید: با توجه به این که بخشی از مواد اولیه محصولات دخانیات از خارج تأمین می‌شود، وجود مشکلات ارزی و مالی و همچنین تحریم در تأمین مواد اولیه موجب می‌شود تا با مشکلات جدی روبرو باشیم.

مدیر مجتمع دخانیات گیلان با بیان اینکه مجموعه شرکت دخانیات ایران نسبت به تولید، نگاهی دانش‌بنیان دارد، اظهار می‌کند: به منظور کیفی‌سازی محصول با چندین شرکت دانش‌بنیان قرارداد همکاری داریم.

وهابی با اشاره به وجود ناترازی برق و چالش‌های قطعی برق برای صنایع و شرکت‌ها بیان کرد: فرایند تولید در شرکت دخانیات به صورت سه شیفت و زنجیره‌وار بوده و خاموشی دستگاه‌ها در پی قطع بدون هماهنگی مکرر برق، هزینه غیرقابل‌جبرانی را به خط تولید وارد می‌کند.

وی با ابراز گلایه از عدم هماهنگی خاموشی برق صنایع، از راه‌اندازی نیروگاه تولید برق در این مجموعه خبر می‌دهد

وهابی با بیان این‌که مجتمع دخانیات گیلان دغدغه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز دارد، می‌گوید: این مجموعه در کنار فرایند تولید به ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، و نیز اجرای برنامه‌های فرهنگی و ورزشی اهتمام ویژه‌ای دارد.

وهابی افزایش تولید را چشم‌انداز مهم دخانیات گیلان برشمرده و اضافه می‌کند: در صورت تأمین مواد اولیه بنا داریم سال ۱۴۰۳ را که از سوی رهبر معظم انقلاب، به نام جهش تولید با مشارکت مردم نام‌گذاری شده را به سالِ افزایش و جهش تولید تبدیل کنیم.

وی در پایان از پرداخت بیش از ۴ میلیارد تومان تسهیلات رفاهی به کارگران و پرسنل مجتمع دخانیات گیلان خبر داده و می‌افزاید: اقدامات خوبی برای فراهم‌سازی امور رفاهی کارگران و پرسنل مجموعه در بخش‌های مختلف انجام شده است.

مدیر مجتمع دخانیات گیلان با اشاره به شیوه‌نامه‌های جذب نیرو در این مجموعه بیان می‌کند: جذب نیرو باید بر پایه ضابطه‌مندی و راهکارهای قانونی استوار باشد تا نتایج مثبتی برای مجموعه به همراه داشته باشد.

آنچه از این بازدید و گفت‌وگو حاصل شد و در مشاهدات میدانی نیز نظاره‌گر آن بودم وجود ظرفیت‌های بسیار بالا برای رشد تولید و امیدواری نیروهای تولیدی برای حرکتی هر چه شتابنده در مسیر شکوفایی اقتصادی صنعت ایران بود که امید می‌رود این مهم با دانش، انگیزه، تجربه و تخصص مدیران جوان و نیز به همت دستان با غیرت و پرتوان کارگران ایرانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سرانجام مطلوب برسد.

انتهای پیام /

لینک کوتاه :https://marzeeghtesad.ir/?p=13510

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *