مدیرکل گمرک یزد با اشاره به رشد شاخص های تجارت فرامرزی، گفت: تراز تجاری این استان در سال گذشته بیش از ۱۷۷ میلیون دلار مثبت شد.

به گزارش مرز اقتصاد ؛محمد حسین سلمانی حجم تجارت فرامرزی استان در سال گذشته را بیش از ۸۵۷ میلیون دلار ذکر کرد و اظهارداشت: ارزش کل صادرات استان در سال گذشته بیش از ۵۱۷ میلیون دلار و ارزش کل واردات ۳۴۰ میلیون دلار بوده است که مثبت بودن تراز تجاری به میزان بیش از ۱۷۷ میلیون دلار را نشان می دهد.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد صادراتی استان در سال ۱۴۰۲ خاطرنشان کرد: بیش از ۳ میلیون و ۱۲۴ هزار ۵۵۵ تن کالا طی ۵۰ هزار و ۴۷۰ فقره اظهارنامه به ارزش بیش از ۵۱۷ میلیون دلار در سال گذشته از گمرک یزد به خارج کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن از حیث تعداد اظهارنامه و وزن به ترتیب حدود ۳ و بیش از ۴ درصد کاهش و از حیث ارزش بیش از ۸ درصد رشد را نشان می دهد.
وی عراق، امارت متحده عربی، پاکستان، افغانستان، عمان و ترکیه را شرکای عمده صادراتی استان در سال گذشته ذکر کرد و گفت: کاشی و سرامیک، اکسیدها و هیدروکسیدهای مولیبدن، هیدروکربن های سبک، آهن و پروفیل، شیشه مظروف و ساختمانی بیشترین کالاهای صادراتی استان در سال گذشته هستند.
مدیرکل گمرک یزد در ادامه به عملکرد استان در رویه واردات گریزی زد و تصریح کرد: در سال گذشته بیش از ۱۳۸ هزار و ۴۶۳ تن کالا طی ۲ هزار و ۹۲ فقره اظهارنامه به ارزش حدود ۳۴۰ میلیون دلار از گمرک یزد به کشور وارد شد که از حیث تعداد اظهارنامه بیش از۸ درصد، از نظر وزن حدود ۷ درصد و از نظر ارزش ۳۱ درصد افزایش را نشان می دهد.
سلمانی عمده کالاهای وارداتی استان را مواد اولیه واحدهای تولید، قطعات یدکی و ماشین آلات خط تولید ذکر کرد که مبدا آنان بیشتر چین، ترکیه، هلند، ایتاالیا و امارت متحده عربی بوده است.
مدیرکل گمرک یزد درآمد این اداره کل در سال گذشته را بیش از ۱۱ هزار و ۳۵ میلیارد ریال ذکرکرد و گفت: درآمد وصولی گمرک یزد نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن بیش از ۳۷ درصد رشد یافته است.
لینک کوتاه :https://marzeeghtesad.ir/?p=13663

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *