معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد اعلام کرد: حیات حدود ۹۰ درصد از گونه های گیاهان گلدار وحشی جهان، بیش از ۷۵ درصد از محصولات غذایی جهان و ۳۵ درصد از زمین های کشاورزی به گرده افشانی حشرات به خصوص زنبور بستگی دارد

به گزارش مرز اقتصاد  به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد

به مناسبت بزرگداشت روز جهانی زنبور عسل همایش زنبور عسل با حضور مهدی غیب الهی معاون بهبود تولیدات دامی، کارشناسان و زنبور داران استان در سالن شهید بهشتی برگزار شد.

مهدی غیب الهی هدف از روز جهانی زنبور را تاکید بر نقش زنبورها و سایر گرده افشانها درحفظ محیط زیست و ثبات اکوسیستم بیان کرد و افزود: نقش عظيم زنبور عسل در درجه اول گرده افشاني گياهان و در درجه دوم توليد محصولاتي چون عسل، موم و غيره بسیار قابل توجه است.

وی اظهار کرد :زنبور عسل به عنوان مهمترین گرده افشان در طبیعت نقش مهمی در تولید بذر، میوه و تکثیر گونه های گیاهی زراعی-باغی و گیاهان مرتعی دارد، تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم زنبورها در جوامع گیاهی و توسعه پایدار باعث شده است که در بسیاری از کشورها تنوع زنبورها به عنوان نبض سلامت اکوسیستم لحاظ شود .

به گفته این مقام مسئول، براساس سرشماری کلنی های زنبورعسل در سال ۱۴۰۲ در استان یزد، ۶۸۳ نفر زنبوردار با دارا بودن تعداد ۹۵ هزار و ۶۲۱ کلنی زنبور عسل بیش از ۴۹۷ تن عسل و ۴٫۸ کیلوگرم ژله رویال – ۳۱۷ کیلوگرم گرده گل و ۵۱ کیلوگرم بره موم تولید کرده اند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی تصریح کرد: سرمایه گذاری در زنبورستانهای استان بالغ بر پانصد میلیارد تومان با میانگین تولید هرکندو ۵٫۲ کیلوگرم، امید است در سالجاری با بهبود شرایط اقلیمی میانگین تولید هرکندو به ۸ کیلوگرم نیز برسد.

لازم به ذکر است روز ۲۰ ماه مه تولد” انتوان یانشا ” پدر زنبورداری مدرن از کشور اسلوونی ” روز جهانی زنبور” در سازمان ملل نامیده شده است، وی رئیس مدرسه زنبورداری و کتابهایش راهگشای زنبورداری مدرن شد و سیستم ابداعی یانشا باعث شد تا برداشت عسل بدون صدمه به کندو میسر شود.

لینک کوتاه :https://marzeeghtesad.ir/?p=14271

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *